Знаеш ли как да даваш лекарствата на детето? Ако се случи да направиш някоя неволна грешка при даването на лекарството на твоето дете, това понякога може да доведе до проблем.
Ситуация №1: Ако детето изплюе лекарството си минути, след като си му го дала.
Решение: Трябва да дадеш на малкото нова доза от медикамента. Първо обаче се опитай да разбереш защо мъникът го е изплюл, с цел да предотвратиш това да се повтори. Ако детето повърне лекарството, тогава се консултирай с лекар. Може би медикаментът трябва да бъде сменен.
Ситуация №2: Ако установиш, че си дала по-малка доза от лекарството.
Решение: Дай му допълнително, така че да спазиш препоръчаната доза от лекаря. Помни, че количеството се определя от килограмите на детето. И в случай, че то не е съобразено с тях, медикаментът може да стане неефективен.
Ситуация №3: Ако малкото се обрине известно време след приема на лекарството.
Решение: Веднага прекрати приема на въпросния медикамент. В повечето случаи обривите са безобидни, но въпреки това бъди нащрек. В случай, че забележиш, че детето диша трудно или става сънливо и замаяно, бързо се обади за помощ или направо закарай детето в здравен център. Обривите и отоците могат да бъде просто страничен ефект от лекарството, а не алергична реакция. Най-добре отидете на преглед при педиатъра, за да се установи причината за проблема.
Ситуация№4: Ако дадеш лекарството преди сън, а се окаже, че е трябвало рожбата ти да го изпие по време на хранене.
Решение: Ако това се случи веднъж, няма да е чак такъв проблем. Важното е след това да спазваш стриктно инструкциите. Някои лекарства се приемат по време на хранене, за да не дразнят стомаха, други преди хапване, защото храната пречи на резорбирането им в организма. Създай си навик да четеш упътването.
Ситуация№5: Ако забравиш да дадеш на мъничето някоя доза от лекарството му.
Решение: Не изпадай в паника! Просто възобнови приема веднага, щом се сетиш. Никога не давай по две дози наведнъж, за да „наваксаш“. Питай педиатъра дали е необходимо да удължиш приема.
Нашият съвет!
Никога не давай на дете под 2 години какъвто и да е медикамент, без да се консултираш със специалист.
В домашната аптечка трябва да имаш:
-
при порязване – риванол, кислородна вода, анкерпласт, стерилни марли
-
при ожулване – кремче за рани
-
при алергии – антихистаминови препарати под формата на капки и сироп
-
при разстройство – прахчета против разстройство
-
при повръщане – свещички против този проблем
-
при обезводняване – прахчета със соли против обезводняване
-
при висока температура – парацетамол
-
при запушен нос – капки или спрей с морска вода за дезинфекция на носната кухина
-
при натравяне - медицински въглен